Jak chronić głowę przed upalnym latem?
Jak chronić głowę przed upalnym latem?

W okresie jesienno-zimowym ochraniamy głowę przed niską temperaturą, wiatrem i opadami. Latem każda dodatkowa warstwa odzieży generuje produkowane przez ciało ciepło. Z tego powodu wiele osób rezygnuje z jakiegokolwiek nakrycia głowy. Jest to duży błąd, który może skończyć się problemami zdrowotnymi. Zapraszamy do lektury.

Słońce vs czapka

Długie przebywanie na słońcu sprawia, że skóra mocno się nagrzewa i wysusza. Z kolei głowa narażona na bezpośrednie działanie promieni słonecznych może powodować utratę równowagi, zasłabnięcie, udar słoneczny lub zemdlenie, co w niektórych przypadkach grozi poważnymi urazami. Podczas upalnych dni osoby wrażliwe nie powinny wystawiać się na działanie promieni UV w godzinach największego nasłonecznienia. Jeśli jednak trzeba przebywać na świeżym powietrzu, należy odpowiednio chronić swoją głowę. Podstawową formą nakrycia jest tradycyjna czapka z daszkiem. Można powiedzieć, że ma ona podwójną ochronę. Z jednej strony daszek zwiększa komfort użytkownika poprzez zaciemnianie oczu, a z drugiej materiał na głowie zapobiega nagrzewaniu się skóry i włosów, co w konsekwencji hamuje ich wypadanie.

Bejsbolówki

Czapki z daszkiem występują w wielu rodzajach i stylach. Najbardziej popularne są bejsbolówki, które doskonale sprawdzają się zarówno w dni cieplejsze jak i zimniejsze, podczas odpoczynku biernego jak i w sporcie. Czapki na lato powinny być wykonane z lżejszych materiałów, by skóra głowy miała dostęp do powietrza. Doskonałą cyrkulację powietrza zapewnia siateczka, która przeważnie znajduje się na tylnej części. Współczesne czapki z daszkiem odchodzą od typowo sportowych modeli. Są dużo bardziej atrakcyjne wizualnie, dlatego spokojnie można je wpasować w różne stylizacje. Przy wyborze bejsbolówki trzeba także uwzględnić jej wielkość i regulację. W upalne dni najbardziej powinna liczyć się wygoda.

Inne okrycia głowy na letnie dni

Popularną w ostatnich latach formą okrycia jest daszek. Nie osłania głowy tak dokładnie jak czapka z daszkiem, jednak zaciemnia oczy przed promieniami słonecznymi i dopuszcza większą ilość powietrza do skóry głowy. To doskonałe rozwiązanie na słoneczne dni, które nie są zbyt upalne. Zarówno czapkę z daszkiem jak i daszek można łatwo schować w torebce, plecaku, a nawet w kieszeni. Takie nakrycie głowy można więc zabrać ze sobą, aby użyć wtedy, gdy stanie się naprawdę potrzebne. Specyficznym rodzajem okrycia jest tzw. czapka legionisty. Jest to czapka z daszkiem, która dodatkowo ochrania kark. Doskonale sprawdza się podczas długich wędrówek na słońcu. Przed słońcem głowę ochroni także kapelusz wykonany z lekkich, przewiewnych materiałów lub po prostu przewiewna chusta. Wbrew pozorom w letnie dni można także nosić czapki z włóczki. Czysta bawełna ochroni głowę przed słońcem i jednocześnie nie będzie nadmiernie ogrzewać głowy. Jednak ze względu na pełne okrycie i grubość materiału stosuje się ją w chłodniejsze poranki i letnie wieczory.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl